Czcionka:

A+A-

Kontrast:

XVIII Sejm Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2022 r.

XVIII Sejm Dzieci i Młodzieży  1 czerwca 2022 r.

Uczniowie: Maja Bareja i Mikołaj Grzejszczyk z klasy 8a wygrali ogólnopolski konkurs Sejm Dzieci i Młodzieży za co otrzymali nominacje poselskie i wzięli udział w obradach sejmu 1 czerwca w Warszawie.  W ramach projektu poznali Dorotę Zawacką-Wakarecy bliską rodzinę generała brygady Elżbiety Zawackiej oraz spotkali się z kmdr ppor. nawig. Dariuszem Demskim. Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Temat tegorocznej sesji to:
Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki. Uczniowie wybrali generał brygady Elżbieta Zawacka  pseudomin „Zo”, „Zelma”, „Sulica” jedyną  kobietę  wśród cichociemnych, żołnierz Komendy Głównej AK, uczestniczka powstania warszawskiego.   Maja i Mikołaj oprócz sprawozdania i biogramu nagrali słuchowisko radiowe.

Dla uczestników posiedzenia przygotowano bogaty program. Uczniowie przyjechali do Warszawy w przeddzień sesji, aby wziąć udział w zwiedzaniu Warszawy. Zostało ono przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

1 czerwca 2022 posłowie i posłanki zasiedli w ławach sejmowych, gdzie pracowali nad uchwałą o tym, jak ideały i wartości Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych wcielić w życie społeczne. Młodzi posłowie gorąco debatowali nad uchwałą, nie zabrakło odniesień do bieżącej polityki państwa.

Link do posiedzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=TMk-IQ6yVTc

            Maja i Mikołaj wrócili pełni wrażeń i chęci do zaangażowania się w życie polityczne.

Data dodania: 2022-06-09 21:13:47
Data edycji: 2022-06-09 23:46:44
Ilość wyświetleń: 338

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią"

Janusz Korczak

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook