Dziś, 25 marca, obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Socie). W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
John Ronald Reuel Tolkien ( ur. 3 styczeń 1892, zm. 2 wrzesień 1973) brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytetcie Oksfordzkim. Autor wielu powieści fantastycznych, a także wielu wierszy czy publikacji akademickich.
Należał do Inklingów, nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów. Znał ponad 30 języków – germańskich i celtyckich, wymarłych i nowożytnych, m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, norweski, hiszpański, francuski, esperanto czy rosyjski. Uczył się także języka polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.
Najbardziej znany z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, które doczekały się adaptacji filmowych w reżyserii Petera Jacksona, a także „Silmarillionu” i „Niedokończonych opowieści”, zredagowanych już po śmierci autora przez jego syna, Christophera Tolkiena.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena ma na celu promowanie życia i twórczości J.R.R. Tolkiena, poprzez czytanie fragmentów jego dzieł.
"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią"
84-230 Rumia
ul. Świętojańska 11