Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Promocja zdrowia w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019

Promocja zdrowia w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019

TO CO NAJWAŻNIEJSZE – ROZWIĄZUJEMY NASZE PROBLEMY…

Działania zespołu ds. promocji zdrowia w roku szkolnym 2018/2019 skupiały się zwłaszcza na zapewnieniu bezpieczeństwa i  możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu  szkole, zwłaszcza przerw międzylekcyjnych.   W tym celu zorganizowaliśmy m.in. kącik czytelniczy, strefy ciszy, aktywne przerwy na boisku szkolnym i  stoliki do gier na szkolnych korytarzach. Szkolny logopeda proponował też podczas przerw zabawy logopedyczne.  Ciekawostką jest fakt, że największą popularnością cieszyła się mięciutka kanapa na szkolnym korytarzu  – o miejsce „walczyli” uczniowie w każdym wieku.

 

AKTYWNI  FIZYCZNIE

W naszej szkole promocja zdrowia to również promowanie aktywności fizycznej. Regularnie uczestniczyliśmy w turniejach sportowych, zarówno lekkoatletycznych jak i w grach zespołowych. Ważny dla nas turniejem jest już od ośmiu lat Memoriał Lidii Lipińskiej (nauczyciela wychowania fizycznego naszej szkoły) – jesteśmy jego współorganizatorami.  Rokrocznie bierze w nim udział około 100 uczestników z różnych miejscowości.

Dnia 20 marca 2019 r. uczniowie klas 1 i 2 naszej szkoły aktywnie, na sportowo powitali nadchodzącą wiosnę. Wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych: bieg z przeplataniem szarfy, rzut woreczkami do celu, slalom z piłeczką na talerzyku, przejście z balonikami przez tunel, skakanie na dmuchanej piłce, toczenie piłki kijem do unihokeja. Wszyscy  wykazali się zwinnością, szybkością, pomysłowością i zaangażowaniem. Każde wykonanie zadania wywoływało ogromną radość i zadowolenie. Nagrodą dla każdego uczestnika był komplet pieczątek za poprawnie wykonane zadanie i malowanie twarzy. Na sali wkrótce były tygryski, kotki, i pieski. Nikt nie przegrał! Wszyscy byli zwycięzcami! 

Duzo emocji zapenił także sportowy turniej dla klas 4 i 5   "WIOSNA NA SPORTOWO".

A kto jeszcze nie zagrał w naszą grę JUMANGOLOGIĘ ? NIech żałuje ...  Chociaż okazja na pewno jeszcze będzie…

 

ZDROWO BO EKOLOGICZNIE

Działania prozdrowotne zawsze wiążą się zawsze z ekologicznym podejściem do życia. Włączamy się w projekty Sprzątania Świata, Lider Lokalnej Ekologii. Odbyły się warsztaty w Ekodolinie, zbiórka elektrośmieci, surowców wtórnych, makulatury, baterii, ekologiczne gry zabawy.

Polubiliśmy nasza hasła:

  1. Gdy szkoła odpady segreguje, to przyrody nie marnuje.
  2. Ściągnij z butelki kapselek i daj go na szczytne cele.
  3. Śmieci nie spalajcie - o przyrodę dbajcie.
  4. Nie kupujmy rzeczy jednorazowego użytku, będzie z tego dużo pożytku.
  5. Nie marnujmy jedzenia.
  6. Zamiast foliowej siateczki używaj papierowej torebeczki.
  7. Baterie, co można ładować należy kupować.
  8. Komu na zwierzętach zależy, ten wyrzuca śmieci, tam gdzie należy.
  9. Do szkoły makulaturę przynosimy i lasy w ten sposób chronimy.
  10. Troszczę się o środowisko, aby nie powstało wysypisko.

 

W TROSCE O INNYCH

Dbaliśmy o atmosferę w naszej szkole. W gronie klasy obchodzimy urodziny, wspólnie gramy w różny gry, mamy wieczory filmowe. Zdarza się nam nawet pograć w golfa np. uczniowie klasy IV  wzięli udział w wycieczce do Sierra Golf Park w Pątkowicach.

Dzielimy się z innymi. Bierzemy udział  akcjach charytatywnych.  Piękne podziękowanie otrzymaliśmy od hospicjum Gdyni.


Podziękowanie:
Dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Janusza Korczaka w Rumi i ich Rodziców za zaangażowanie oraz wsparcie w akcji charytatywnej dla hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

To dzięki Wam - drodzy Uczniowie i dzięki Państwu - Szanowni Rodzice mali podopieczni „Bursztynowej Przystani”, ich bliscy i opiekunowie będą mieli bardziej radosne Święta Bożego Narodzenia wiedząc, że są osoby, którym nie jest obojętne cierpienie.

Dziękujemy za szlachetność, dobroć i otwartość. Wspólnie udało nam się połączyć w akcji charytatywnej uczącej współczucia, miłości i zrozumienia dla drugiego człowieka.

 

Dbamy o zwierzęta. Uczniowie klasy 4 udali się z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gdyni. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

 

NASZA PANI KAROLINA
Nasza Pani Logopeda  zachęca rodziców do pogłębiania swojej wiedzy na temat rozwoju mowy, przestrzega przed negatywnym wpływem technologii. Dzieci chętnie uczestniczą w ciekawych zajęciach, nie tylko tych obowiązkowych, ale także połączonych z zabawą!

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 2018 r.  przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia. Tego dnia prosimy: uczniów,  nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły o ubranie się na niebiesko – przyłączymy  się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalną akcję UNICEF #GoBlue.  

 

ZAJĘCIA Z TERAPII PEDAGOGICZNEJ

Terapia pedagogiczna to zajęcia korekcyjno- kompensacyjne podczas których ćwiczymy ortografię, usprawniamy grafomotorykę,  ale również ćwiczymy pamięć, opowiadanie historyjek pełnymi zdaniami, mówimy o emocjach i wiele innych. Uczymy się w niewielkich grupach, poprzez zabawę.

 

MARSZOWO UCZCILIŚMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Czy Józef Piłsudski chodził z kijkami?" Zapewne nie. My jednak właśnie w ten sposób, na sportowo postanowiłyśmy uczcić Święto Niepodległości. Mieliśmy do pokonania trasę 1800 metrów, która wiodła przez Skwer Kościuszki w Gdyni. Na mecie otrzymaliśmy pamiątkowy medal, który daje poczucie, że każdy jest wygranym, bez względu na osiągnięty wynik. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne zawody, które odbędą się w lutym.

 

ZDROWE ODŻYWIANIE

Mieliśmy różne pomysły na propagowanie zdrowego odżywiania

Tworzyliśmy książkę kucharską (w wersji papierowej i elektronicznej), która stanie się pretekstem do poznania kultury różnych krajów. Dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowywali charakterystyczne dla danego kraju potrawy oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat państwa. Informacje jakie zdobyli umieszczali  w książkach kucharskich, które na zakończenie projektu zostaną przekazane szkolnej bibliotece. Na warsztaty zapraszani byli również rodzice i dziadkowie, którzy swoją wiedzą i pomocą będą wspierać dzieci, co będzie również stanowić wspaniały pretekst do wspólnie spędzonego czasu.

Ruszyło pełną parą Kółko Cukiernicze ruszyło pełną parą. Szukalismy zdrowych słodkości , ale nie tylko.  Klasa 2a wykonała wspólnymi siłami pyszne ciasto marchewkowe z czekoladową polewą.

Panie kucharki proponowały KOLOROWE TYGODNIE.

 

BACH I MOZART W RAMACH SPZ

MUZYKA KLASYCZNA, A W SZCZEGÓLNOŚCI Z EPOKI BAROKU I KLASYCYZMU MA DZIAŁANIE TERAPEUTYCZNE. POMAGA REDUKOWAĆ STRES,RELAKSOWAĆ SIĘ, CZY ŁAGODZIĆ BEZSENNOŚĆ.
SŁUCHANIE MUZYKI MOŻE BYĆ SKUTECZNYM LEKIEM PRZY UDARZE, CHOROBACH SERCA, ADHD, NIEPOKOJU PRZEDOPERACYJNYM.

W ramach działań związanych ze Szkołą Promującą Zdrowie zachęcam do słuchania muzyki Bacha i Mozarta w codziennych domowych czynnościach np.czytanie książki, zmywanie, wycieranie kurzy, prasowanie itd. 

W klasach trzecich gimnazjum naszej szkoły przeprowadzę wśród uczniów badania na temat wpływu muzyki Bacha i Mozarta na ich życie. Skupimy się na emocjach, oddziaływaniu na ciało i umysł oraz częstotliwości przebywania z muzyką klasyczną.

 

CHCEMY BYĆ  BEZPIECZNI W SIECI

Uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji dotyczącej bezpieczeństwa w sieci internetowej, połączonej z projekcją filmu Ralph Demolka w Internecie. 

Hejterzy są w internecie najgłośniejsi, ale wcale nie jest ich najwięcej. Dołączając do akcji udowadniamy, że hejt nie jest nam obojętny. Przeciwstawiamy mu się razem z Baronem i Tomsonem – ambasadorami akcji. Nie bój się stanąć w obronie tych, którzy są atakowani w sieci. Nie reagujesz na hejt, jest Ci obojętny? Okaż solidarność z ofiarami. Pokażmy, że #jestnaswiecej. Zakładamy pomarańczową sznurówkę, symbol akcji #jestnaswiecej. Do dzieła!

Wzięliśmy udział w projekcie  "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowanym   do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu swoich dzieci czy podopiecznych, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

 

MAMY CERTYFIKAT - SZKOLENIE NAUCZYCIELI Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY

Wszyscy nauczyciele w naszej szkole zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy ;)

Dziękujemy Panu Łukaszowi Omernik i Panu Łukaszowi Wodzińskiemu za profesjonalne szkolenie.
Nabyliśmy praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ

 Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”,  przygotowanego przez ekspertów Instytutu  Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. W trakcie zajęć uczniowie zdobyli  niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. 

 

KLIMATYCZNA KLASA

Jak zintegrować klasę oraz kształcić kompetencje społeczne uczniów?
Na te i wiele innych pytań uczniowie kl.4B uzyskali odpowiedź biorąc udział udziału w projekcie, w którym kwestia ochrony środowiska i dbania o klimat jest pretekstem do wspólnej realizacji kampanii społecznej. Bo o klimat trzeba dbać – zwłaszcza ten w klasie!

Uczniowie w trakcie cyklu lekcji wychowawczych wspólnie zaprojektowali kampanię społeczną dotyczącą codziennych wyborów i działań mających wpływ na klimat. Nasze działania dotyczyły żródeł pozyskiwania energii i zbiegły się z projektem realizowanym w mieście, który polega na zainstalowaniu fotowoltaicznych instalacji na budynkach, m. in. naszej szkoły. Chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców przekonało się do tego sposobu pozyskiwania energii i żeby instalacje fotowoltaiczne występowały na budynkach większości domów prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Następnie zrealizowaliśmy kampanię w środowisku lokalnym. W ramach projektu otrzymaliśmy zestaw edukacyjny do pracy metodą projektu oraz przewodnik metodyczny, który pomógł nam w podjętych działaniach.
Każdy uczeń naszej klasy miał wykonać określone zadania. Dzieci rozdawały ulotki promujące instalacje fotowoltaiczne, które wcześniej zaprojektował Janek, a przygotowała Zuzia. Wykonaliśmy plakaty promujące kampanię oraz wzięliśmy udział w wielu konkursach ekologicznych. Podsumowaniem kampanii było przeprowadzenie przez Lidkę wywiadu z pracownikiem Urzędu Miasta Rumi na temat paneli solarnych oraz ich instalacji w naszym mieście.
Wszystkie podjęte działania na pewno przyczyniły się do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów oraz do zwiększenia integracji klasy!

 

"PROFILAKTYKA PRZEMOCY" - WARSZTATY

11.06.2019 r. uczniowie kl.4 B uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rumi. Założeniem zajęć było rozpoznawanie i zapobieganie agresji wśród uczniów, radzenie sobie w sytuacjach przemocy oraz integracja zespołu klasowego-wytwarzanie atmosfery życzliwości, akceptacji i współpracy. Ugruntowanie uczniowskiej wiedzy o sposobach zapobiegania agresji, stworzenie jasnych reguł zwalczania zachowań agresywnych, a także utrwalenie zachowań nieagresywnych na pewno poprawi relacje koleżeńskie. Chodzi przecież o to, aby wszyscy czuli się bezpiecznie.

 

SPOTKANIA Z KOLEJARZEM I STRAŻAKIEM

W tym roku szkolnym klasy pierwsze miały kilkakrotnie okazję w praktyce poznać, jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach. W listopadzie odwiedzili nas pracownicy kolei. Przestrzegali przed niebezpiecznym zachowaniem na przejazdach kolejowych. Mogliśmy w praktyce nauczyć się właściwego postępowania. W grudniu spotkaliśmy się ze strażakami. Opowiedzieli nam o swojej ciężkiej pracy, ale jednocześnie uczyli jak zachować się, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo. Mogliśmy założyć prawdziwy kask strażacki, obejrzeć i potrzymać strażackiego węża! 

 

 

Data dodania: 2019-09-25 20:38:01
Data edycji: 2019-09-26 23:21:34
Ilość wyświetleń: 204

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią"

Janusz Korczak

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook