Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2021/2022 odbywa się od 22 marca – 26 kwietnia 2021 r. Szczegółowe informacje i formularze - Na skróty - z lewej strony.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”

Wisława Szymborska- Liczba Pi (fragment)

Pi jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień) i dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień PiW szkole uczymy się, że pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Ale skąd się bierze to, że jest to tak wszędobylska liczba? Można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych czy demograficznych.

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi zachęcamy wszystkich uczniów do wykonania (do wyboru) prac w formie:

1. Wiersz poświęcony liczbie π (pi).
Tematyka wiersza nie musi dotyczyć liczby π. Ważne jest, aby liczba liter kolejnego słowa odpowiadała kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π (pi).
2. Plakat „Portret liczby π” lub model przestrzenny liczby π.
Plakaty powinny być formatu A3 lub A4, forma dowolna.
3. „Pi – rebus” – ułóż rebus na temat liczby π.
Prace konkursowe należy przesłać do dnia 14.03.2021 r. na adres annanowakowskareda@wp.pl
Anna Nowakowska

Data dodania: 2021-03-10 17:31:54
Data edycji: 2021-03-10 18:18:19
Ilość wyświetleń: 76

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią"

Janusz Korczak

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook