Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Lekcja biblioteczna

Lekcja biblioteczna

W środę, 17 maja 2023 r. uczniowie z klasy IIc  odwiedzili Bibliotekę Publiczną Filia nr 4 w Rumi. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia różne książki. Były one niezwykle ciekawe i nietypowe. Dzieciom książki bardzo się spodobały i z chęcią je oglądały.

Ciekawym punktem było obejrzenie Kamishibai czyli Papierowego Teatru. Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. To technika opowiadania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności, to narzędzie kreatywnego działania i aktywizująca metoda pracy z uczniem. Dzieci wysłuchały bajki Anny Onichimowskiej pt. „Po drugiej stronie gór”. Następnie panie bibliotekarki zwróciły uwagę na konieczność oszczędzania wody. Dzieci miały też okazję przekonać się, jak ciężko było bohaterce opowiadania przez wiele godzin nosić wodę do wioski.

Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta wśród tylu różnorodnych książek, ale na pewno nie ostatnia. Podczas spotkania uczniowie utwierdzili się w przekonaniu,  że czytanie książek jest nie tylko przyjemne i pozwala ciekawie spędzić czas, ale trenuje także koncentrację uwagi. Znacząco rozwija wyobraźnię i kreatywność, jest także niezwykle wartościowe.

Data dodania: 2023-05-17 17:01:53
Data edycji: 2023-05-17 17:05:46
Ilość wyświetleń: 56

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią"

Janusz Korczak

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook